Jak ćwiczyć w domu w dobie covid i jak się ubrać na domowy trening?

Zapewne nikt z nas nie był gotowy na to, co wydarzyło się w marcu tego roku. Ciągły pęd, wielość ról, natłok obowiązków, dużo pracy… i nagle lockdown. Nie do końca wiedzieliśmy wówczas jak się zachować, w jaki sposób zagospodarować wolny czas, zresetować myśli, wykończyć niespożyte pokłady energii lub po prostu zredukować stres. Sprawdzonym sposobem na to okazała się aktywność fizyczna, bardziej lub mniej amatorska, wykorzystująca większe i mniejsze obciążenia, zajmująca 15 minut, albo godzinę. Wysiłek stał się symbolem – walki z własnymi słabościami i niechęcią, walki z lenistwem, zdobywania kolejnych pułapów przekraczających poszczególne granice indywidualnych barier. Warto jednak poruszyć dziś zagadnienie dotyczące tego, jak ćwiczyć w domu w dobie covid-19? Jakie obuwie oraz odzież powinniśmy do tego wykorzystywać? 

Trening w domu a bielizna sportowa

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nawet podczas wysiłku w domu, w najbezpieczniejszym dla nas zaciszu – powinniśmy zadbać zarówno o wygodę, komfort, jak też o własne bezpieczeństwo. Otóż, podczas intensywnego wysiłku, organizm wraz z potem wydziela nie tylko wodę, substancje odżywcze, witaminy i minerały (które nie dostarczone do organizmu ponownie, np. w formie suplementów diety, będą powodowały niedobory), ale również toksyny, bakterie, drobnoustroje. Jeśli nie wyposażymy się w profesjonalną bieliznę sportową — jest to istotne zwłaszcza u kobiet, które posiadają znacznie delikatniejszą skórę — która kompleksowo wchłonie wszelki pot i odprowadzi go na zewnątrz, wówczas będziemy musieli liczyć się z możliwością wystąpienia negatywnych skutków. Najczęściej pojawia się grzybica skórna, otarcia i zaczerwienienia, wysypki, opuchlizny i tym podobne dolegliwości.

 

W przypadku Pań, bardzo ważnym jest, aby dobrać odpowiedni biustonosz sportowy. Dzięki  temu unikniemy bóli lędźwiowo-krzyżowych, znacznego obciążenia kręgosłupa, bóli mięśniowych, a także dyskomfortu podczas wykonywania ćwiczeń, spowodowanego brakiem stabilności biustu. Co ciekawe, współczesny biustonosz sportowy może być nie tylko wygodny, ale również bardzo kobiecy.

Koszulki sportowe 

Koszulka podczas domowego treningu stanowi główne źródło magazynowania się potu i drobnoustrojów. Po pierwsze, warto wybrać taką odzież sportową, która wspomniany pot będzie wyprowadzała na zewnątrz. Dzięki temu nasza skóra nie będzie miała z nim styczności podczas wysiłku fizycznego. To od nas zależy na jaki t-shirt sportowy się zdecydujemy. Mamy do wyboru koszulki bawełniane, dzięki którym skóra będzie w pełni oddychała, zostanie zapewniona jej pełna przepuszczalność i dostępność tlenu. Możemy zdecydować się również na koszulki kompresyjne, których materiał w 100 % dopasuje się do sylwetki, stanie się „drugą skórą” i odprowadzi pot na zewnątrz.

Szorty sportowe 

Ćwicząc w domu, nie musimy przygotowywać się na ekstremalne warunki lub przeszkody, gdyż w pomieszczeniu panuje zazwyczaj ta sama temperatura. Dlatego też do domowego wysiłku poleca się raczej typowo sportowe, krótkie spodenki, dla utrzymania pełnej wygody, komfortu i termodynamiki. Dzięki dzisiejszej technice, możemy liczyć na najwyższą jakość, świetny skład, a także dodatkowe funkcje spełniane przez tego typu odzież. Spodenki kompresyjne np. idealnie dopasowują się do ludzkiego ciała, powodując delikatną stymulację krążeniową krwi, stymulację mięśniową, zapobiegają niedokrwienności i zatorom, powodują szybsze wyodrębnienie się tkanki mięśniowej. 

Trening w domu — o czym warto pamiętać?

 Wysiłek fizyczny posiada niezliczoną liczbę korzyści, które zaowocują w tym momencie naszego życia, jak również będą procentowały w przyszłości. Pamiętajmy jednak o spożywaniu odpowiedniej ilości wody mineralnej każdego dnia, ponieważ dobre nawodnienie to absolutna podstawa. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że zimny prysznic bezpośrednio po wysiłku spowoduje nie tylko znacznie lepsze ukrwienie ciała, ale też zmaksymalizuje tempo przemian organicznych i spalania tkanki tłuszczowej.