Czy fitness rzeczywiście odchudza?

We współczesnym świecie coraz częściej mamy do czynienia z siedzącym trybem życia, brakiem ruchu, mniejszą ilością wolnego czasu oraz życiem w ciągłym pędzie, co bez wątpienia przekłada się na niezbyt dobrą kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Osoby nie korzystające z dobrodziejstw aktywności często skarżą się na zaburzenia pracy wszystkich układów w organizmie, co może z kolei doprowadzić do powstania wielu zaburzeń i chorób. Aby zapobiec problemom ze zdrowiem oraz uchronić się przed nadwagą, w końcu podejmujemy decyzję o zapisaniu się na siłownię lub wykupieniu karnetu na grupowe zajęcia, typu fitness. Takie postanowienie jednak najczęściej jest podyktowane chęcią zrzucenia wagi, gdyż jak wiadomo – każdy z nas, niezależnie od tego, jakiej jest płci, pragnie posiadać nieskazitelnie piękny wygląd, do czego przecież niezbędna jest smukła czy wyrzeźbiona sylwetka. Jednak, czy zajęcia fitness w kontekście odchudzania będą najlepszym wyborem? 

Czym jest fitness?

Fitness od jakiegoś czasu stał się całkiem nową formą aktywności, a nawet filozofią życiową. Jak wiemy, od niedawna pojęcie „fit” stało się bardzo powszechne, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, a oznacza nic innego, jak bycie zdrowym i sprawnym fizycznie. Fitness to nie tylko dbanie o wygląd i wydolność ciała. Przyjmuje również formę wielu innych aspektów, według których kierujemy się na co dzień. Fitness to uprawianie sportu, sposób zachowania, konkretne nawyki żywieniowe, eliminacja nałogów i używek, zachowanie odpowiednich ilości obowiązków i odpoczynku oraz wiele innych tego typu zachowań, które są odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia całego organizmu. 

Korzyści płynące z fitnessu

Jak wspomniano wyżej, uczestnictwo w zajęciach fitness wiąże się nie tylko z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej, ale również ze zmianą codziennej diety, a także wprowadzeniem do swoich nawyków życiowych konkretnych zasad, których celem jest utrzymanie naszego organizmu w optymalnej kondycji. Przekłada się to na wiele pozytywów, poczynając od smukłej sylwetki, po lepsze samopoczucie, a kończąc na zapobieganiu ciężkim problemom ze zdrowiem. 

1. Poprawa kondycji i szczupła sylwetka 

Analizując aktywność, jaką wykonujemy na tego typu zajęciach, warto rozpocząć od podstawowej kwestii, dla której większość z nas decyduje się na podjęcie tego ważnego w życiu kroku. Mianowicie, fitness poprawia wygląd sylwetki oraz polepsza naszą kondycję. Systematyczne wykonywanie różnorodnych ćwiczeń pozwoli na efektywne oraz szybkie spalenie tkanki tłuszczowej. Z kolei trening dynamiczny wspomoże proces budowania i wzmacniania mięśni, poprawi ogólną wydolność (dzięki czemu ćwiczenia będą mogły być wykonywane szybciej, dłużej i intensywniej), a także podobnie jak powyższe, wspomoże spalanie tłuszczu. Wszystkie te aspekty przyczynią się więc nie tylko do wyszczuplenia i wyrzeźbienia sylwetki, ale również w dużej mierze za znaczną poprawę naszej kondycji. 

2. Utrzymanie zdrowia 

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – to powiedzenie zna każdy z nas, a w kontekście uprawiania fitnessu, nabiera ono jeszcze większego sensu. Jak wiadomo, regularne wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń przynosi wiele korzyści dla zdrowia, a z racji, iż aktywność, jaką jest fitness, jest niezwykle różnorodna, tym bardziej możemy być przekonani, że trening będzie wiązał się z samymi pozytywami. Przede wszystkim uczęszczanie na tego typu zajęcia wspomoże walkę z problemami z postawą, które nadzwyczaj często dotykają osoby z nadwagą. Fitness zlikwiduje bóle pleców, zapobiegnie garbieniu się, znacznie poprawi jakość snu, a nawet wesprze funkcjonowanie układu immunologicznego, dzięki czemu nasza odporność się poprawi, co jest niezwykle ważne w okresie jesienno-zimowym. 

3. Dobre samopoczucie 

Zaburzenia samopoczucia, zwłaszcza jesienią, towarzyszą każdemu z nas. Głównym powodem tego stanu jest zbyt mała ilość światła oraz niezbyt pożądana aura – gdy za oknem z zachmurzonego nieba leją się hektolitry deszczu, nie mamy ochoty na jakiekolwiek zajęcia. Warto wiedzieć, iż uprawianie aktywności fizycznej, jaką jest fitness, świetnie wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. Jeśli więc zauważyłaś, że od dłuższego czasu masz zły humor, jesteś rozdrażniona, nie masz ochoty na spotykanie się z bliskimi, co niegdyś sprawiało Ci przyjemność, idealnym sposobem, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem, jakim jest długotrwałe zaburzenie nastroju, a w końcu depresja – jest zapisanie się na zajęcia fitness. Jak wiadomo, uprawianie sportu wiąże się z wydzielaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia. Nawet, jeśli po intensywnym treningu czujemy ból wszystkich mięśni, leje się z nas pot i nie mamy siły na wykonywanie żadnej czynności, czujemy się szczęśliwi i usatysfakcjonowani faktem, że daliśmy radę. Jest to szczególna motywacja do dalszego działania, która w późniejszym czasie, gdy widzimy duże efekty, powoduje uczucie dumy i zadowolenia.