Suplementy dla początkujących w fitnessie

Wiele kobiet decydujących się na rozpoczęcie przygody ze sportem, jakim jest fitness, często unika stosowania suplementów diety. Osoby odwiedzające tego typu kluby powołują się na błędnie przyjmowaną zasadę, iż odżywki oraz inne preparaty w formie suplementów zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla zawodowych sportowców lub mężczyzn ćwiczących na siłowni. W imieniu tej zasady, zmiana trybu życia ogranicza się jedynie do stosowania diety oraz regularnych ćwiczeń, z pominięciem suplementacji niezbędnych składników, które przynoszą przecież same korzyści, zwłaszcza w kontekście spalania tkanki tłuszczowej oraz zapobieganiu niedoborom.

Czy suplementy dla kobiet na diecie są konieczne?

Biorąc pod uwagę suplementację osób, które stosują dietę odchudzającą, a nie uczestniczą w żadnych zajęciach sportowych (typu fitness) lub nie ćwiczą samodzielnie, stosowanie preparatów wspomagających proces spalania tkanki tłuszczowej nie jest konieczne. Warto jednak zaznaczyć, iż korzystanie z diety bez wspierania całego procesu w formie uprawiania aktywności fizycznej nie przynosi szybkich i skutecznych rezultatów. Tego typu działanie może skutkować niedożywieniem organizmu, efektem jojo, a także wieloma niedoborami, które z kolei są pierwszym krokiem do różnorodnych chorób. Przedstawicielki płci pięknej uczestniczące w zajęciach fitness, również powinny wziąć pod uwagę regularne zażywanie suplementów diety, przy czym sama suplementacja znacznie różni się od tej stosowanej u osób wykonujących intensywne treningi, przeciążające organizm. 

Jakie suplementy stosować?

Witaminy i minerały

Jak powszechnie wiadomo najważniejszymi składnikami każdej zdrowej diety, niezależnie od tego, czy będzie to dieta redukcyjna, czy dieta związana z występowaniem chorób, czy też żywienie profesjonalnych sportowców z zakresu kulturystyki, są witaminy i minerały. Oczywistym jest również fakt, iż te składniki powinny znaleźć się w każdym produkcie zawartym w naszym codziennym menu, jednak w wielu przypadkach (głównie w przypadku uprawiania aktywności fizycznej) nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości naszemu organizmowi tylko i wyłącznie przez pożywienie. W tym celu konieczne jest stosowanie witamin i minerałów w postaci suplementów diety. 

Dla osób początkujących zaleca się zażywanie preparatów zawierających 100% dziennie zapotrzebowania na witaminy oraz około kilkanaście procent zapotrzebowania na minerały. Tego typu suplementy przyjmujemy zazwyczaj przed posiłkiem z zawarciem odrobiny tłuszczów, najczęściej razem ze śniadaniem. 

Stosowanie witamin i minerałów nie tylko pozwoli na zapobieganie niedoborom, prowadzących do wielu poważnych problemów ze zdrowiem, ale również pozwolą na zwiększenie efektywności treningów, a co za tym idzie – przyspieszeniu odchudzania. Suplementy diety w postaci witamin i minerałów odpowiadają również za utrzymanie odpowiedniej kondycji wszystkich narządów w naszym organizmie, usprawnianie funkcjonowania wszystkich układów, a także (co niezwykle ważne dla kobiet) utrzymaniu pięknego wyglądu, gdyż odżywiają skórę, włosy, paznokcie oraz opóźniają procesy starzenia. 

Kwasy Omega-3 

Kwasy Omega-3 są znane każdemu z nas, głównie z takich źródeł, jak tłuste ryby typu łosoś, makrela, tuńczyk. O cennych działaniu tych składników słyszymy niemalże wszędzie. Omega-3 to najprościej mówiąc niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które nie są naturalnie wytwarzane przez organizm ludzki. Biorąc pod uwagę, iż wykazują tylko i wyłącznie pozytywne działanie na funkcjonowanie całego organizmu, powinny być przyjmowane w postaci suplementów diety, a także spożywane wraz z pożywieniem.

Omega-3 nie tylko wspierają proces spalania tkanki tłuszczowej (co jest niezwykle ważne dla kobiet uczestniczących w zajęciach fitness), ale również korzystnie działają na serce, wspierają układ krążenia oraz odpowiadają za dobrą kondycję mózgu (m.in wspomagając pamięć oraz poprawiają jakość snu). Kobiety ćwiczące fitness powinny stosować 1g kwasów Omega-3 dziennie. 

Aminokwasy BCAA

Osoby bardziej zaawansowane powinny zadbać o dostarczenie organizmowi innych substancji. Mówimy tu nie o profesjonalnych sportowcach, a o kobietach, które już od dłuższego czasu uczęszczają na zajęcia typu fitness lub wykonują treningi aerobowe we własnym zakresie. Przed treningiem należy przyjmować popularne wśród osób aktywnych fizycznie – aminokwasy BCAA. 

BCAA zawiera w swym składzie 3 podstawowe aminokwasy: Leucynę, Izoleucynę oraz Walinę. Warto zaznaczyć, iż składniki te naturalnie występują w pokarmie i stanowią aż 20% białek mięśniowych. W przypadku uprawiania regularnego sportu, wysiłek fizyczny powoduje, iż aminokwasy te zostają uwalniane z białek mięśni, co prowadzi do ich częściowego rozpadu, tzn. zwiększenia katabolizmu. Z tego względu przed treningiem poleca się uzupełnianie poziomu BCAA w organizmie. Stosowanie tego typu suplementów bez wątpienia pozwoli na utrzymanie anabolizmu, czyli zapobiegnie rozpadaniu się włókien. Suplementacja polecana jest nie tylko osobom chcącym spalić tłuszcz, ale również tym, które pragną nabrać masy mięśniowej.

Optymalna dzienna dawka to 0,5 g na 10 kg masy ciała. Preparat ten można stosować przed treningiem, po treningu lub rano (na czczo), jednak specjaliści z dziedziny sportu, dietetyki i suplementacji zwracają szczególną uwagę na pozytywy jakie niesie zażywanie suplementów BCAA przed aktywnością fizyczną. 

Spalacze tłuszczu

Dla kobiet aktywnych fizycznie szczególnie poleca się stosowanie tzw. spalaczy tłuszczu. Jak sama ich nazwa wskazuje – są to suplementy odpowiadające za przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej. Kobiety uczestniczące w fitnessie przede wszystkim powinny postawić na wprowadzenie do swojej diety suplementów z zieloną herbatą, która jak wiadomo nie tylko spala tłuszcz, przyspiesza procesy metaboliczne, ale również oczyszcza organizm z toksyn i wspiera jego funkcjonowanie.

Które suplementy polecamy?